Која е употребата на растителни екстракти во производите за нега на кожата?

- 2021-03-30-

Во последниве години, сè повеќе луѓе се занимаваат со природна и безбедна нега на кожата, така што има многу производи за нега на кожата со растителни екстракти како продажни поени, дури и состојките на производите за нега на кожата не се исклучок. Многу блогери и imeимеи кои се грижат за нега на кожата се доста загрижени за растителните екстракти. Некои рекоа дека производите за нега на кожата содржат растителни екстракти, нема да предизвикаат иритација на кожата; Некои исто така велат дека тоа е бескорисна компоненти, нема корист.

Екстрактите од растенија стануваат поразновидни
Во последниве години, бидејќи концептот за безбедност на растенијата е длабоко вкоренет, истражувањето и развојот на растителни суровини во Кина исто така беа забрзани.

Со објавувањето на кинеската едиција „Фармакопеја 2020“, може да се види дека бројот на сорти на традиционална кинеска медицина го надмина бројот на сорти на хемиски лекови. Ова дополнително укажува на тоа дека растителните екстракти се повеќе се користат во козметиката.

Дефиниција:растителен екстракт се однесува на биолошките мали молекули и макромолекули како главни растителни производи формирани со цел одвојување и прочистување на една или повеќе ефективни компоненти во растителни суровини со помош на физички, хемиски и биолошки методи.

Попис на добро познати растителни екстракти

Луѓето кои ги следат растителните екстракти генерално ги сметаат за благи, смирувачки и не стимулативни, а тие се погодни за повеќето луѓе. Но, тоа е повеќе од тоа.

Салицилна киселина:Салицилна киселина од кора од врба, покрај добро позната црна точка, за затворање на устата и контрола на маслото и други функции, но исто така и со инхибиција на PGE2 и намалување на воспалението и играње на антиинфламаторно и пруритично дејство.

Арбутин:извлечете ги лисјата на овошје од мечка. Неговите главни компоненти се глукозид и феноли. Главно го инхибира формирањето на меланин со инхибиција на активноста на тирозиназата, и има добар ефект на чепкање и отстранување на локалниот меланин. Арбутин е релативно благ и ефикасен белење.

Пикногенол:Екстракт од кора од борови дрвја за да помогне да се заштити кожата од ултравиолетова светлина и да се избели кожата. Може да го инхибира производството на воспалителни фактори, да и помогне на кожата да се спротивстави на суровата околина; Главно е да се зголеми еластичноста на кожата, да се промовира синтезата на хијалуронска киселина и синтезата на колаген, анти-стареењето.

Во прилог на горенаведеното, еве неколку добро познати ресторативни, смирувачки, антиинфламаторни ... Екстракти.

Коњскиот заб да најде:
Екстрактот од Purslane може да ја инхибира активноста на тирозиназата, да спречи синтеза на меланин, има одреден ефект на белење; Има очигледен инхибиторен ефект врз хијалуронидазата, за да се реализира ефектот на инхибиција на алергиска реакција.

Може да ја инхибира апоптозата на кератиноцитите и фибробластите, да ја смени диференцијацијата на кератиноцитите, да ги заштити човечките клетки на кожата од оштетување на клетките од УВ и да ја игра улогата на смирување и санирање на функцијата на кожата бариера.

Апликација:
Centella се користи илјадници години за отстранување на лузни и промовирање на заздравување на раните.

Современите студии покажаа дека екстрактите поврзани со Centella asiatica можат да го промовираат растот на фибробластите на кожата, да ја промовираат синтезата на колаген на кожата, да го инхибираат воспалението и да ја инхибираат активноста на металопротеиназите во матрицата. Затоа, Centella asiatica може да го поправи оштетувањето на кожата, да го забави улцерацијата на кожата, да ги отстрани лузните и да ги поправи, да ја промовира регенерацијата на стареењето на кожата, да ги отстрани стриите и другите ефекти.

Хамелица:
Хамамелис има функција на промовирање на циркулацијата на лимфата на крвта, има ефект на смирување и смирување, ефект на подобрување на акните, има многу добар ефект врз мрсна кожа или алергиска кожа, делува смирувачки, адстрингентно и антибактериски и може очигледно адстрингентно обемни пори, спречуваат појава на црни точки и ја прават кожата понежна, мазна и убава.

Постојат многу одлични екстракти кои играат различни улоги. Козметиката подготвена од растителни екстракти како активни состојки има многу предности во споредба со традиционалната козметика. Тие ги надминуваат недостатоците на традиционалната козметика кои се потпираат на хемиски соединенија и ги прават производите побезбедни. Природните состојки полесно се апсорбираат во кожата, што го прави производот поефикасен. Повеќе функционални, итн ...